loader
Mhp Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan'nın Antalya esnafıyla ilgili meclis konuşması

Mhp Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan'nın Antalya esnafıyla ilgili meclis konuşması

 

Mhp Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan Mecliste Parti Gurubu adına Rekabetin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Hakkındaki konuşmasında Antalya’lı turizmci ve çiftçilerin sorunlarını dile getirdi.  Pandemi döneminin turizm esnafı ve çiftçiler için doğal afet benzeri zararlar verdiğini belirten Başkan Turizm sektörünün %80,Tarım sektörünün %40 oranında etkilendiğine vurgu yaptı.Zor durumdaki sektörler için kira desteği,uzun vadeli kredi gibi destekler gerektiğini  söyledi.Milletvekili Abdurrahman Başkan’ın konuşması şöyle;

 Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Konuşmamın bu bölümünde seçim bölgem olan Antalya’mızın sorunlarına bir miktar değineceğim. Bilindiği üzere üç aydan uzun bir süredir devam eden pandemi sürecinde, Turizm sektörümüz %80 Tarım sektörümüz ise %40 oranında etkilenmiştir. Turizm sektörümüz 5 ila 6 ay olan sezonunun yarısını yitirmiş, kalan sürede ise ancak yüzde 20 sini telafi edebilecektir.

4 yıldızlı oteli bulunan bir arkadaşım diyor ki otelimi açmazsam bu sezon 1 milyon TL, açarsam 6 milyon TL kaybedeceğim ne yapacağımı bilmiyorum dedi. Bu söz çok şeyi özetliyor. Hani kırk katırmı 40 satırmı meselesi gibi.. Özellikle otellerimiz alacakları müşteri sayısında sosyal mesafe gereği %50 ziyaretçiyi ancak alacağı ve 2 aylık kısa sezonda ne kadar rantabıl kullanacaklarını sizlerin takdirine bırakıyorum.

Ayrıca bu otellerimizin tur şirketlerine geri ödeyeceği rezervasyon ücretleri ve genel giderlerini de ekleyince durum çok vahim olmaktadır. Özellikle Antalya merkez Alanya,Manavgat, Kemer ve Kaş başta olmak üzere tüm ilçelerimizdeki esnaflarımızın turizm sezonuna göre dükkanlarını yenilemişler ve satacakları malların siparişlerini vermişlerdir.

Bu ürünlerle ilgili çeklerini de Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarına kesmişler maalesef mallarını satamadıkları için çeklerini ödeme zorluğuna düşmüşlerdir. Buna birde kira ve personel giderlerini ekleyince hepsi kara kara düşünmeye başlamışlardır. Bir esnaf çocuğu olarak esnaflarımızın sorunlarını çok iyi anlamaktayım.

Bırakın borçlarını ödemeyi siftahsız dükkan kapattıkları için evine bir şey götürmekte zorlanmaktadırlar. Bu sebeple kira desteği ve uzun vadeli kredi ile çeklerini ödeme imkanına kavuşmaları sağlanmalıdır. Tarımsal üretim bu süreçte yetersiz iş gücü ve ürünlerini pazara sunamamaları sebebiyle önemli ölçüde aksamıştır. Daha sonraları çiftçilerimize verilen izinle zararları bir miktar azalmıştır. Antalya’mızın en önemli sektörlerinin tarım ve turizm olduğu düşünülürse bir nevi doğal afet benzeri bir zarara sebep olmuştur.

 Bu pandemi sürecinde bir kez daha anlaşılmıştır ki çiftçilerimiz başımızın tacıdır. Bir ziraat mühendisi olarak çiftçilerimize elimizden gelen her türlü desteği sağlayacağımı Gazi Meclisimizin kürsüsünden ifade ediyorum.

Konuşmamı Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyin Çiftçilerimize yönelik şu veciz sözleri ile bitirmek istiyorum.

 “Toprağın bereketi birlik, dirlik ve güvenliğin farikadır. Toprağın dilini ve dimağını bilen birisiyim. Çiftçilerimizin meselelerini, beklentilerini, hedeflerini yakından takip eden bir maziye ve müktesebata sahibim. Tarlalara ekilen yalnızca tohum değildir. Bundan daha fazlası olan umuttur, hayaldir, yürektir, emektir, gönüldür.

Çiftçilerimiz Türk Milletinin ümit çeşmesi, ürün ve üretim meşalesidir. Onlar çalışırsa biz doyarız. Onlar varsa biz ayakta kalırız”

Yüce meclisimizi Saygıyla Selamlıyorum..


Etiketler: mhp Antalya milletvekili Abdurrahman Başkan meclis

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

Antalya Kelepir Kitabevi'nde Pürlen Kıyat Karakuş'un imza günü

Geçtiğimiz hafta 5 mayıs cuma günü Antalya Kelepir Kitabevi'nde yazar Pürlen Kıyat Karakuş'un son kitabı "Tanrı'nın Uyumadığı Gece" nin söyleşive imza gününeedebiyat severlerin ilgisi memnuniyet yarattı.edebiyat severlerin ilgisi memnuniyet yarattı.

Haber Portalımıza konu�...

İstanbul Kapalıçarşı Altın Fiyatları

İstanbul Kapalıçarşıda 'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 378,80 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 2.516,00 lira Altın model ve çeşitlerinde önceki kapanış ve bugün açılış fiyatları (TL) şöyle:

...
 Muratpaşa Belediyesi ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şubesi  işbirliğiyle düzenlenen 1955-1974 Kıbrıs Olayları Fotoğraf Sergisi açıldı.

Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 49. yıldönümü münasebetiyle Muratpaşa Belediyesi ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şubesi işbirliğiyle düzenlenen
1955-1974 Kıbrıs Olayları Fotoğraf Sergisi dün saat 14.00 de düzenlenen resepsiyonu ile açıldı..
kalabalık bir ...