loader
İnsan Genlerini Elektrikle Kontrol edilebilecek

İnsan Genlerini Elektrikle Kontrol edilebilecek

Bilim Adamları İnsan Genlerini Elektrikle Kontrol Etmenin Bir Yolunu Buldu

     "Kayıp halka" olarak adlandırılan  araştırma ekibi, genleri kontrol etmek için "elektrogenetik bir arayüz" geliştirdi.
     İlk çaba, hedeflenen bir gende bir yanıtı etkinleştiren elektrik akımları göndermek için pille çalışan bir cihaz kullanır.
     Araştırma ekibi, elektrogenetik arayüz sisteminin gelecekteki gen veya hücre terapileri için faydalar sunduğuna inanıyor.

Akıllıca kullanılırsa elektrik güçlü bir araç olabilir ve ETH Zürih'ten bir araştırma ekibi onu nasıl kullanacağını geliştirdiler.
Bilim adamları, genleri kontrol etmek için elektriği kullanan "elektrogenetik arayüz" adı verilen devrim niteliğinde yeni bir model geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

Nature'da yayınlanan bir çalışmada ekip, araştırmanın, insan hastalığını gen veya hücre terapisi yoluyla tedavi etmeye odaklanarak,
genleri kontrol edebilen giyilebilir cihazların yaratılmasına izin verecek "kayıp halkayı" oluşturduğunu söylüyor.

Yazarlara göre, "Elektronik ve biyolojik sistemler, kökten farklı şekillerde işlev görür ve işlevsel bir iletişim arabiriminin olmaması nedeniyle büyük ölçüde uyumsuzdur" diye açıklanıyor.
"Biyolojik sistemler analogken, genetik tarafından programlanırken,
evrimle yavaş yavaş güncellenir ve yalıtımlı zarlardan akan iyonlar tarafından kontrol edilirken, elektronik sistemler dijitaldir,
 kolayca güncellenebilir yazılımlarla programlanır ve yalıtılmış kablolardan akan elektronlar tarafından kontrol edilir."

Çalışma, tip 1 diyabetli farelere implante edilen insan pankreas hücrelerinin elektrikten nasıl etkilenebileceğini gösteren Science dergisinde yayınlanan 2020 çalışmasına dayanıyor.
Hem 2020 cihazının hem de yeni cihazın amacı, farelerin kan şekeri seviyelerini kabul edilebilir seviyelere getirmekti ve işe yaradı.
Ancak yeni tasarım ciddi bir yükseltme.
İnsülin dozlarının düzenlenmesinde yer alan kesin genleri devreye sokmak için hala elektriksel olarak uyarıcı akupunktur iğneleri kullanıyor,
gerçekde hem daha etkili hem de kullanımı kolay.

Diyabetle mücadele, cihazın kavram kanıtı işlevi gördü, ancak araştırmacılar, modelin çok çeşitli biyofarmasötik zorluklara basit bir çözüm olmasını bekliyor.
 "Analog biyolojik sistemleri dijital elektronik cihazlarla işlevsel olarak birbirine bağlayan DART gibi basit elektrogenetik arayüzlerin,
 gelecekteki çeşitli gen ve hücre tabanlı terapiler için büyük umut vaat ettiğine inanıyoruz" dediler.

Bir diyer araştırmaya göre ,
Araştırmacılar elektrik sinyallerini kullanarak genleri açıp kapatmak için bir yöntem geliştirdiler.

Imperial College London'daki uzmanların öncülüğünde araştırmacılar,
elektronları ekliyerek ve çıkararak gen ifadesinin tam olarak değiştirilmesine izin veren yeni bir yöntem geliştirdiler.

Bu, vücuttaki biyomedikal implantların veya ilaçlar ve diğer yararlı bileşikler üreten büyük "biyoreaktörlerdeki" reaksiyonların kontrol edilmesine yardımcı olabilir.
Bu tür reaksiyonları başlatmak için kullanılan mevcut uyaranlar genellikle malzemelere nüfuz edemez veya toksisite riski oluşturamaz deniyor.

Kanaklar;Imperial College London'daki ,Popular mechanics


Etiketler: gen kontrol elektirik akapuntur

Şimdi Paylaş

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

İçinde Bululunduğunuz Sosyalite Sizi Nasıl Etkiliyor

Sağlığımızı etkiliyen çoğu karar bilinçli olarak alınmıyor, arkadaşlardan, iş arkadaşlarından ve aile üyelerinden kopyalanan çok sayıda davranış biçimi var. Yaşamımızda sağlığımız için kötü olan sigara içmek ya da çok yemek gibi birçok davranış, başkalarında...

DÖDOSK Üyeleri Başhekim Ali Zahmakıranı ziyaret etti.

DÖDOSK  Döşemealtı turizim tanıtma ve doğa Sporları kulüp başkanı ve üyeler ile Pandemiden  sonra
DÖŞEMEALTI Termessos Şelale Hastanesi ile beraber yapacakları etkinlikler ve projeler hakkında
Başhekim Genel Cerrah Dr. Ali Zahmakıran beyle beraber bilgi alışverişin...

Arıtma Tesislerinde Çamurun İçinde Virüs Genleri Tespit Eildi

İstanbul ilinde Ambarlı, Tuzla, Ataköy, Paşaköy, Büyükçekmece’de yer alan toplam dokuz atık su arıtma tesisinde yapılmakta olan araştırmalar neticesinde halihazırda çamurun içindeki virüsün genleri tespit edildi ve şu anda bu atık su içinde canlı virüsün olup olmadığı...